Бібліотеки Великоолександрівського району

за 2013 рік

Культура в сельской глубинке? Еще какая!

... Дальше хозяева порадовали выступлениями самодеятельных коллективов, которые регулярно выезжают на различные фестивали  и смотры, и проводили в район ную библиотеку.
Оказывается, библиотека не так давно выиграла грант и теперь имеет свой интернет-центр - с бесплатным доступом во Всемирную паутину.
- Согласно условиям проекта, нам помогли с компьютерами (район их получил 15 штук), но местная власть должна была обеспечить будущий центр помещением с доступом к Интернету, профинансировать его ремонт. И несмотря на опасения, что электронные носители информации могут вытеснить бумажные книги, «затмить» периодические издания, Великоалександровская библиотека после приобщения к новым технологиям лишь приобрела дополнительную популярность. Теперь здесь раз в месяц проходят сеансы связи по скайпу с популярными ныне писателями (недавно состоялись такие беседы с Ирен Роздобудько и Андреем Курковым). А значит, молодежь активнее сюда заглядывает, интересуется современными авторами, ждет выхода новых книг.
Отдельное спасибо интернет-центру могут сказать местные пенсионеры. Их бесплатно обучили пользоваться компьютерами, создали им адреса электронной почты, чтобы сельчане преклонного возраста не отставали от прогресса и могли регулярно общаться со своими иногородними родственниками. Ну в после "сеанса связи" можно и книжку выбрать.

Ирина Павлова, фото автора  // Гривна. – 2013. – №23 (30 трав. - 06 черв.). – С.8.

Диплом міністерства

У Сімферополі відбувся міжрегіональний ярмарок «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє». Для участі в ньому з'їхалися понад 200 бібліотекарів із Херсонщини, Одещини, Миколаївщини, Запоріжжя, а також АРК. «Кожен із працівників книгозбірень представив оригінальні інноваційні бібліотечні проекти «Пошук майбутнього», — доповнила головний спеціаліст з питань внутрішньої та інформаційної політики Великоолександрівської РДА Тетяна Сомова. - Наш район представляли начальник відділу культури і туризму РДА Олег Метела, завідуюча Борозенської сільської бібліотеки-філіалу Ірина Загребельна, бібліотекар ЦБС Наталя Шевчук та її колега бібліограф Ірина Мацак». Варте особливої уваги те, що Ірина Загребельна у Сімферополі запропонувала не один, а кілька проектів. А Борозєнську бібліотеку було нагороджено дипломом Міністерства культури АР Крим та програми «Бібліоміст».

// Новий день. – 2013. – №32 (08 серп.). – С.15.

"Жайвір" зустрічає "Новий день"

На Херсонщині важко знайти трудовий колектив у якому б не передплачували та не читали незалежну газету «Новий день». Шанують друковане видання і в журналістському колективі Велйкоолександрівської райгазети «Жайвір». Ось які думки висловила кореспонденту «НД» її редактор, член Національної спілки журналістів України Ольга Смаль.

- У наш непростий час нелегко виживати районним газетярам, але вони мають безцінну підтримку читачів. Не відмовляється фінансово нам допомагати і районна влада, - вважає Ольга. - Без читачів ми були б, як птаха безкрил. Гадаю, не помилюся, сказавши, що пишуча братія Херсонщини, які великоолександрівські журналісти, з великим інтересом чекають кожен номер: «Нового дня». Мені та моїм колегам подобається, як газета зважено підходить до висвітлення актуальних проблем області. Особлива подяка за цікаві статті, розповіді про кращі трудові колективи; журналістські розслідування, поради до часу, юридичні консультації та інформаційну насиченість кожного номера. Та й «географія» завжди широка. Тисячі жителів нашого району позитивно відгукуються і про те як «Новий день» тепло розповідає про них. Нам подобається верстка газети й те, що у «Новому дні» не знайдеш помилок та «жовтизни». Мені та моїм колегам по перу найбільше імпонує злободенність публікацій, надрукованих за останні роки. «Новий день» за два роки святкуватиме свій 55-річний ювілей. Радість колег, як це мало місце під час відзначення 50-річчя з дня виходу першого номера газети, розділять десятки тисяч читачів.
Редактор «Жайвора» Ольга Смаль розповіла про життя-буття свого колективу. Ще два десятка років тому в штаті редакції було більше творчих працівників ніж тепер. Відповідальним секретарем працює її донька Олена Смаль. Як редактор, вона вичитує та готує до друку матеріали до наступного номера. А кореспондента Юлію Марецьку, вчителя за фахом, тисячі людей знають в обличчя. Вона завжди у гущі життя. Оператор комп'ютерної верстки Анатолій Ковбаса свою справу знає добре. Кожен номер «Жайвора» приємно взяти в руки та почитати.
Користуючись нагодою, хочу, через найшановнішу в нашій області газету «Новий день» подякувати справжньому другові, ветерану журналістики, члену НСЖУ Анатолію Анастасьєву за його цікаві матеріали та щедре на добро серце. Так склалося, що Анатолій нині прикутий до інвалідного візка, але.він значно більше робить людям добра, ніж ті, хто лише скаржиться на негаразди та шукає крайніх. Він - автор багатьох цікавих поетичних та прозових книг. Додому до ветерана на чашку чаю нерідко заходять школярі та посадовці. Без перебільшення, добре слово та гостинність Журналіста і Людини Анатолія Анастасьєва - на вагу золота.
Якщо в минулі десятиріччя на Херсонщині розвивався робсількорівський рух, то сьогодні дописувачів у районних газет, і не тільки, не так уже й багато. Але найвідданіші таки залишилися. На сторінках «Жайвора», наприклад, постій-но друкуються ветеран осві-тян&кої ниви, кавалер ордена
«За Заслуги» ІII ступеня Валентина Чехутська, ззвідуюча Борозозенської бібліотеки-фіпіала Ірина Загребельна, студентка Анна Ставицька та інші. До речі, Аня за велінням серця обрала професію журналіста, Ольга Смаль чи не найбільше причетна до її вибору. Для неї молода зміна - над усе. Адже і її молодша донька Наталя також студентка.

Микола Гурепко. Фото автора // Новий день. – 2013. – № 23 (06 черв.). – С.19.

Рукописи не горять

Ще на початку 1990-х роківв херсонський письменник Василь Шевченко підготував до друку рукопис власної документально-художньої книжки під промовистою назвою «Про що співають солов'ї. Його тв|р - гімн сміливості й відвазі 14 підпільників-великоолександрівців, які з ризиком для власного та близьких життя у роки Великої Віітчизняної війни сміливо діяли у тилу фашистського супостата. Та, на жаль, цій книзі так і несудилося побачити світ. «Її рукопис у запасниках нашого районного історично-краезнавчого музею випадково виявила його директор Ганна Гаран, - сказала журналісту директор Великоолександрівської ЦБС Ірина Кравець. - Жінка зараз у пошуках щедрих на добро людей, котрі допоможуть у виданні цінної книги. А працівники нашої книгозбірні до Дня Перемоги підготували презентацію рукописної книги "Про що співають солов'ї». На цікавий захід запросили як читачів та і  всіх бажаючих».
Більше почерпнути про життевий і творчий шлях літописця героїчного подвигу підпільників,  автора оригінальних поезій та прозових творів можна у районній бібліотеці та в інтернеті.

// Новий день. – 2013. – №20 (16 трав.). – С.15.

Гості з усієї країни

У Великоолександрівській районній бібліотеці для дорослих гостинно прийняли своїх колег із Дніпропетровщини, Криму, Прикарпаття, Закарпаття, Волині, Рівненщини, Полтавщини, Одещини, Кіровоградщини та інших регіонів держави. Це був навчальний візит-тренінг від популярної програми «Бібліоміст».
«Для працівників книгозбірень нашого району стало приємною несподіванкою ознайомлення колег з набутим ними досвідом зі створення нових бібліотечних сервісів з використання вільного доступу до світової електронної павутини, — акцентує директор ЦБС Ірина Кравець. — До приїзду до нас бібліотекарі з багатьох куточків України провели навчальний тренінг у Херсоні та у Чорнобаївській сільській бібліотеці Білозерського району. Всі витрати на організацію заходу взяла на себе програма «Бібліоміст».
Найкраще попрацювали над підготовкою візиту гостей методист ЦБС Тетяна Всяких, бібліограф Ірина Мацак, бібліотекар Ірина Ярошевич.

// Новий день. – 2013. – №16 (18 квіт.). – С.18.

Казка приходить у гості

Зустріч із казкою - це завжди свято. Саме таку радість у День Святого Миколая подарували найменшим жителям Борозенської громади волонтери Борозенської та Кучерської сільських бібліотек: Зінов'єва Юлія, Лозова Сніжана, Шакіна Вікторія, Бибик Софія, Ситарук Анастасія та Ткачук Юлія.
Наші читачі власноруч виготовили паперові ляльки та декорації для театралізації української народної казки «Півник та двоє мишенят» і зі своїм ляльковим театром у цей святковий день здійснили своєрідний гастрольний тур, відвідавши середню та старшу групи Борозенського дитячого садочка та перші класи Борозенської школи. Малеча із захопленням спостерігала за грайливими мишенятами та трудолюбивим півником, розповідала про улюблених казкових  героїв та відгадувала загадки. І глядачі,  і артисти отримали безліч позитивних емоцій і, звичайно ж, домовились про майбутні зустрічі з казкою.

І. Загребельна,  завідуюча Борозенською бібліотекою // Жайвір. – 2013. – №51 (28 груд). – С.8.

Кінозал для молоді

Нещодавно в малому залі районного Будинку культури учні Великоолександрівських ЗОШ №1 та №2 переглянули документальний фільм під назвою «Чи легко бути молодим?». Показ актуального в наш час відео, що відобразило жорстоке буденне життя підлітків, бібліотекарям вдалося влаштувати завдяки регіональному соціальному проекту «Бібліотечний кіносалон».
Мета цього проекту, пояснюють працівники бібліотеки, в першу чергу, полягає в залученні до читання з допомогою мистецтва кіно в інтересах соціально-культурного і духовного розвитку населення області.
Так переглянута документальна стрічка «Чи легко бути молодим?», що розповідає глядачам про міжусобницькі війни підлітків, напевно, недаремно була продемонстрована учням старших класів селища. Як зізналися самі школярі, розповіді з фільму глибоко зачепили їхню душу, а ще розуміння того, що жити в сучасному світі треба по совісті та з милосердям у серці.

// Жайвір. – 2013. – №49 (14 груд.). – С.7.

Збережемо храм для прийдешніх поколінь

Коли утворилося наше село Новопавлівка, то церква була побудована набагато пізніше. Оскільки селяни були релігійними людьми, то заможні господарі будували на своїх подвір'ях невеликі каплички, ставили в них ікони і там здійснювали релігійні обряди.
Згодом сільська громада постановила в складчину побудувати церкву. Найдавніший запис реєстрації народження значиться 1880 роком.
А 1882 р. церкву освятили і дали їй святого Миколая. На даху церкви збудували дзвіницю, а поруч приміщення церковно-приходської чотирирічної школи.
У XX ст. церква вистояла в буремні роки революції і громадянської війни, Великої Вітчизняної війни та войовничого атеїзму, коли її нищили і плюндрували «новітні варвари».
У 1936 р. церкву закрили, частково пограбували. Віруючі не дали знищити святиню - розібрали по домівках та надійніше сховали ікони, церковний інвентар. Припинила роботу церковно-приходська школа. У храмі св.Миколая організували сільський клуб - демонстрували «німі», не озвучені фільми.
У    роки    війни    церква працювала, але великої пошани в окупантів до неї не було. Сюди часто зганяли молодь перед відправкою до Німеччини, утримували коней. Старожили добре пам'ятають, як у березні 1944 р. німці, знаючи про визвольний наступ Радянської Армії, зігнали у церкву жителів, забили дошками двері і хотіли підпалити, але не встигли. Від спалення церкву врятував стрімкий наступ радянських військ.
Після війни жителі села повернули частину іконостасу, який зберегли -церкву знову було відкрито.
У 70-х роках влада вкотре намагалася закрити церкву і створити в її будівлі історично-краєзнавчий музей, та жителі села відстояли храм.
Сьогодні Новопавлівська церква є пам'яткою архітектури XIX століття. У кінці 90-х р. XX ст. до неї більше потягнулися люди молодшого віку, був свій церковний хор, який складався з людей, що своїм прикладом навчали молодь вірі і повазі до духовних цінностей.
Жителі села не уявляють жодне релігійне свято без богослужіння, це ніби їхня життєва потреба. Та, на превеликий жаль, саме приміщення нині знаходиться у стані капітального ремонту і потребує матеріальної допомоги.
У жовтні-листопаді 2013 року було перекрито дах на церкві, а основна будівельна робота ще залишалась в ремонті стелі у вівтарній частині храму. Для ремонтних робіт залучена будівельна бригада з міста Каховки, яка робить на даний момент все можливе, щоб церква могла нормально функціонувати.
Щиру подяку висловлюємо тим, хто відгукнувся і надав посильну допомогу у відновленні церкви: всім фермерським орендним господарствам сіл Новопавлівка і Нова Калуга, товаровиробникам і керівникам всіх форм власності.
Велике прохання до жителів с. Новопавлівка: давайте не залишимо напризволяще наш храм - духовну спадщину батьків і передамо її нашим нащадкам, як джерело духовного відродження. Бо саме у святому храмі людина відчуває потребу очиститися, стати досконалішою, бути корисною. Хочеться, щоб наша церква залишалася назавжди тим святилищем, до якого тягнуться люди, передаючи з покоління в покоління цю, може найважливішу цінність.

О.Зима, завідуюча Новопавлівською сільською бібліотекою // Жайвір. – 2013. – №48 (07 груд.). – С.4.

Святковий старт "Профістарту"

Команда ПрофіАРТ з Великоолександрівської ЗОШ №2 святково стартувала на відкритті II етапу обласного профорієнтаційного проекту «ПрофіСтарт: юні обирають майбутнє» (на фото). На сцені Вищого професійного училища №2 відбулося святкове відкриття II етапу 2013-2014. Під час дійства ПрофіКухар оголосив учасникам завдання нового етапу - приготування власного ПрофіФайлуз використанням таких інгредієнтів: художній нарис, інтерв'ю та реклама.
Одразу після святкового відкриття II етапу обласного профорієнтаційного проекту «Профістарт: юні обирають майбутнє» учасники проекту - 200 дітей з усіх районів Херсонської області - відправилися на тренінгові заняття та відвідали майстерні училища. Профістартівці отримали корисні поради стосовно напряму їхньої підготовки у II етапі - як зробити гарне інтерв'ю та відеозйомку матеріалу, як створити власний блог, як за допомогою соціальної мережі рекламувати обрану професію, а також отримали поради психолога.
І доки профістартівці відвідували тренінги, практикуми, майстерні, працівники районних бібліотек працювали за програмою обласного семінару на тему: «Проектна та інноваційна діяльність дитячих бібліотек: соціальна складова».
Також організатори проекту знайомились із форматом II етапу проекту та працювали над складанням спільного орієнтовного плану роботи в проекті та навчальної програми для юних учасників проекту на 2013-2014 навчальний рік.

О.Голіівець, заступник директора дитячої бібліотеки по роботі з дітьми // Жайвір. – 2013. – №46 (23 листоп.). – С.7.

У районній бібліотеці для дорослих відбулася виставка робіт Тетяни Годанич із Великої Олександрівки. «Вишивати бісером, - розповідає майстриня, - розпочала порівняно недавно, з 2011 -го року, коли лікувалася у Херсоні. У палаті разом зі мною лежала жінка, котра такі дива творила з бісеру, що й мені захотілося навчитися робити щось подібне».
Першою роботою Тетяни Антонівни стала маленька ікона св. рівноапостольного князя Володимира, бо чоловіка майстрині теж так зовуть. Потім була ікона св. Михаїла в подарунок синові. І, як то кажуть, «пішло». На сьогодні в колекції Тетяни налічується 94 вишиті бісером картини. Деякі з нихжінка подарувала друзям і знайомим. «Я вишиваю переважно вночі, тим самим відпочиваючи від щоденної рутинної роботи. Мрію вишити бісером сорочку», - зізнається Т.Годанич.

На фото: О.Рожко, костюмер РБК, милується роботами Т.Годанич // Жайвір. – 2013. – №46 (23 листоп.). – С.5.

Влада потребує підтримки громади

Ресурси і послуги сучасної бібліотеки, про які розповіла учасникам Громадської ради Ірина Мацак, бібліограф районної бібліотеки, виявляються сьогодні майже безмежні, якщо центральна районна бібліотека має комп'ютерне обладнання та вихід в Інтернет. Нині майже усіма цими послугами безкоштовно користуються від учнів початкових класів до сивочолих бабусь, які завдяки скайпу, розповіла Ірина Борисівна, спілкуються з родичами, що проживають у близькому та далекому зарубіжжі. Інтернетресурс відкритий для студентів, школярів, книголюбів, творчих людей. Отож, хто ще не бачив чи не вміє користуватися диво-гаджетом, нехай завітає до районної бібліотеки.
Учасники засідання Громадської ради також дізналися про ті дати і події, що чекають на нас у наступному році і про те, як ми їх будемо відзначати. Про них розповіла заступник голови районної держадміністрації Олена Лавренко. Зокрема, головна подія 2014 року в Україні -відзначення  70  роковин визволення країни від фашистської окупації, 200- ліття від дня народження Т.Шевченка, а також місцевого значення - 70-ліття утворення Херсонської області. Районна влада вже нині готується до цих подій і через представників громадськості просить долучитися до цього й громади району.

// Жайвір. – 2013. – №45 (16 листоп.). – С.3.

В інформаційному просторі району

Минулого тижня у районній держадміністрації відбулося засідання «круглого столу» щодо подальшого розвитку інформаційного простору нашого району.
У ході цього засідання керівники різних структур району обговорили низку питань, які безпосередньо стосувалися висвітлення діяльності виконавчої влади та її структурних підрозділів, повного задоволення інформаційних потреб мешканців Великоолександрівщини.
За словами заступника голови районної держадміністрації Олени Лавренко, головними джерелами інформування в районі сьогодні залишаються районна газета «Жайвір», а також про всі цікаві й актуальні події Великоолександрівщини можна прочитати на веб-сайті районної держадміністрації. Як зауважила Олена Олександрівна, наповнення цієї веб-сторінки, виявляється, справа складна та копітка. Адже найчастіше формат і якість інформації, що надходить від її авторів для електронної публікації, зовсім не відповідають основним нормам. Тому до цього треба підходити вдумливо, добросовісно, по-творчому, мислити штампами тут недоречно. Олена Олександрівна висловила побажання, аби кожна державна установа створила власний сайт.
Наступне питання наради стосувалося підтримки місцевих ЗМІ. О.Лавренко запропонувала керівникам держустанов особисто посприяти районній газеті у передплатній кампанії на наступний рік.
Про свій проект для дітей «Лаундж-зона під відкритим небом «Почни свій день в бібліотеці» розповіла директор ЦБС Ірина Кравець. У свою чергу вона попрохала у присутніх підтримки та допомоги у втіленні цього проекту у життя.

// Жайвір. – 2013. – №44 (09 листоп.). – С. 2.

"Я і громада"

Бібліотечні працівники та громадські активісти з Києва, Дніпропетровська, Харкова, Севастополя, Чернігова, Вінницької, Донецької, Київської, Луганської, Львівської, Тернопільської та Херсонської областей взяли участь у п'ятиденному семінарі «Школа АХАЛАР: я і громада» в рамках програми «Територія розвитку», організатором якого виступила чернігівська громадська організація Центр гуманістичних технологій «АХАЛАР».
Протягом п'яти днів учасники отримали знання та попрактикувалися за такими напрямками: робота зі ЗМІ, збір та збереження інформації, сучасні та ефективні он-лайн інструменти принципи співпраці з громадою, презентація ідей, проектів в громаді, SWOT-аналіз проектів.
За результатами конкурсного відбору учасником такого семінару була директор Великоолександрівської ЦБС Ірина Кравець, яка представляла свій проект для дітей «Лаундж-зона під відкритим небом «Почни свій день в бібліотеці».
Мета проекту - облаштувати зону просто неба на прилеглій території центральної бібліотеки для дітей (лавки, гойдалка, гірка) для інтерактивного, інтелектуального проведення дозвілля дітей разом з батьками, бабусями, дідусями, груп вихованців дитячих садків, учнів шкіл.
Бібліотека пропонує участь в літературних іграх, конкурсах, постановках лялькового театру, соціально - корисних справах, створити простір для творчості: малювання, виготовлення іграшок, сувенірів, живу бібліотеку.
Для реалізації цієї доброї справи потрібна група однодумців, фінансові ресурси і підтримка громади.
Семінар залишив незабутні враження: мальовниче місце на березі Десни, нестандартний формат проведення тренінгів, висококваліфіковані тренери, дружня атмосфера серед учасників, командна робота в практичних вправах.
Другий етап програми «Територія розвитку 2013» запланований на грудень - січень 2014 року. Він передбачатиме триденний тренінг на тему «Менеджмент проектів та нетворкінг». Сама ж програма складається з п'яти етапів.

// Жайвір. – 2013. – №43 (02 листоп.). – С.2.

Година творчого натхнення

Нинішній рік оголошено роком дитячої творчості. Нещодавно у Брускинській сільській бібліотеці пройшла година творчого натхнення "А у нас в гостях...» (урамках щорічних відкритих уроків читання).
Багато говорили про життя, про улюблені захоплення, адже кожна людина має якісь здібності, які потрібно постійно зозвивати. Чимало талановитих людей мешкає у зрускинському. З деякими з них познайомилися учні 1-5 класів Іщенської загальноосвітньої школи зазом із класним керівником 2 класу Ольгою Петрівною Лисак. У гості до бібліотеки завітала талановита жінка Поліна Миколаївна Брума (на фото), яка продемонструвала  свої вишивки. Вишивати вона почала в ранньому віці. Має ще захоплення - шиття та в'язання, а нещодавно взялася і за бісероплетіння.
Ще одна гостя, учениця 6 класу Тетяна Лисак, яка творить красу своїми руками, представила власні роботи. Це - вишивання хрестиком і випалювання по дереву. Багато гарних речей ми побачили, почули розповідь Тані про свої улюблені захоплення.
А ще свої думки, почуття і настрій виклала у власних віршах юна поетеса, учениця 8 класу Тетяна Гуркова.
Багато цікавого та корисного ми дізналися з розповідей наших талановитих гостей, помилувались їх творчими роботами.

І.Нос, завідувач Брускинською сільською бібліотекою // Жайвір. – 2013. – №41 (19 жовт.). – С.8.

Тиждень місцевого самоврядування

Із 14 по 20 жовтня в Херсонській області проходив Європейський тиждень місцевої демократії згідно з Указом Президента України від 27 вересня 2007 року.
Програмою Президента України Віктора Януковича «Україна для людей» визначено, що місцеве самоврядування повинно стати надійним і міцним фундаментом народовладдя, а також прагнення реального утвердження в Україні європейських стандартів демократії.
Захід, присвячений місцевому самоврядуванню, не оминув і наш район. 18 жовтня у районній бібліотеці для дорослих відбувся діалог з молодим читачем під назвою «Місцева демократія: українські та європейські вектори розвитку». Участь у такому неординарному зібранні взяли учні та вчителі Великоолександрівської ЗОШ №1, поважні гості та всі охочі відвідувачі бібліотеки.
Про сутність розуміння цінностей європейської демократії щодо місцевого самоврядування слухачам залюбки розповіла завідуюча історично-краєзнавчого музею Г.Гаран. Ганна Іванівна розповіла учасникам заходу історію розвитку місцевого самоврядування, про цінності, що впливають на його позитивний прогрес, зауваживши, що без свободи слова та демократії не можливий розвиток місцевого самоврядування за європейськими стандартами. І, перш за все, кожен громадянин нашої держави повинен створювати демократію у власній душі, де не має бути байдужості, черствості та жорстокості.
Про форми місцевої демократії розповіла присутнім секретар Великоолександрівської селищної ради Л.Єрмоченко, наголосивши, що лише співпраця всіх органів влади та громадськості зможе позитивно впливати на розвиток місцевого самоврядування європейського зразка.
Продовжуючи тему місцевої демократії, перший заступник голови РДА С.Рижньов проінформував аудиторію про реалізацію інвестиційних "проектів з використанням новітніх технологій на користь громад у нашому районі. Вперше Великоолександрівщина отримала грант на вирішення пріоритетних завдань у 2006 році, коли українських фонд соціальних інвестицій надав значні кошти на реалізацію декількох проектів. Далі була програма розвитку ООН та Євросоюзу «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Так за рахунок цього європейського гранту та інших джерел фінансування (І фаза Програми) вдалося освоїти 10 проектів. Друга фаза Програми дала можливість реалізувати чотири проекти на території району. Загалом, зауважив Сергій Ілліч, в Україні на сьогодні діє близько ста грантових проектів, отож нам є ще за що позмагатися.
Про європейську демократію і про те, чи ми готові ментально влитися в європейську спільноту, слухачам розповів депутат районної ради Ю.Терлецький. Оскільки більшу половину аудиторії становили майбутні студенти, бібліограф центральної бібліотеки І.Мацак розповіла юнакам та дівчатам про навчання українських студентів у країнах Європи, а також познайомила присутніх з програмою "Освіта за кордоном".

На фото: учасники діалогу з читачами бібліотеки // Жайвір. – 2013. – №41 (26 жовт.). – С.2.

Нова Кам'янка радо зустрічає!

У кінці серпня колектив сільської ради вирішив провести спільне свято громади -День ветерана та День села Нова Кам'янка. Спочатку для кожного з 250 ветеранів ради було виготовлено і кожному вручено персональне запрошення. Покликали всіх пенсіонерів-ювілярів, яким у нинішньому році виповнилося 60, 70 та 80 літ. На свято прибули запрошені гості із сусідніх сільських рад: Трифонівської, Борозенської, Новодмитрівської, а також голова районної державної адміністрації В'ячеслае Ярославович Литвин.
Уранці 12 жовтня у переповненому залі святкування розпочали гімном Нової Кам'янки на слова М.Є.Швидуна та музику Є.В.Васька, який натхненно виконав жіночий ансамбль Новокам'янського Будинку культури.
Офіційну частину заходу розпочав привітанням сільський голова Микола Никифорович Ситник. Поздоровив новакам'янців з подією В.Я.Литвин. Усім новакам'янцям та, зокрема, ветеранам адресував найкращі побажання з нагоди знаменної події і голова Новокам'янської ради ветеранів М.Є.Швидун.
Дівчата в українських національних костюмах пригостили присутніх у залі запашним короваєм. І розпочався концерт, під час якого вітали ювілярів. Сільський голова, голова місцевої ветеранської організації та спонсори заходу вручили їм пам'ятні подарунки, а юні учасники художньої самодіяльності подарували майстерно виготовлені А.В.Бреком портрети та квіти.
Вітали пам'ятними подарунками і переможців конкурсу сільської ради «Двір зразкового порядку» Л.Ф.Червонець, С.В.Купінець, Н.Л.Жеку, а також поздоровили з нагоди 177-річниці утворення села Нова Кам'янка батьків нових громадян України, народжених 2013 року.
Не забули новокам'янцям сказати багато гарних слів і гості: Трифонівський сільський голова В.Р.Гончаренко із жіночим ансамблем та дитячим колективом, Борозенський сільський голова Б.В.Пигида, який ще й майстерно виконав пісню під гітару.
Свято супроводжувалося художніми номерами Новокам'янського Будинку культури. Громада вдячна за участь у святковому концерті ансамблю «Перлина степу» в складі К.Є. Москаленко, Н.М.Борисенко, Л.Ф.Вигорко, В.Є.Лажук, а також солістам Анні та Віктору Мошкалам, Вікторії Юсиній, Анастасії Половинко, Ользі Нірі, Наталії Ващенко, дівочому колективу «Сливки общества», дитячому дошкільному закладу.
Не обійшлося цього святкового дня без спортивних змагань: були стрибки в мішках, перетягування канату, підняття гирі. Серед гирьовиків перемогу одержав Олександр Остапенко.
А потім 12 трудових колективів ради організували ярмарок. Тут були представлені страви, приготовлені новакам'янськими господинями. Гостей та односельчан пригощали варениками, пиріжками, пампушками, м'ясними виробами, українськими кашами, фруктами та овочами, домашніми винами та ін. А підприємець І.І.Кислиця частував присутніх високоякісними сирами власного підприємства.
Сільський голова Микола Никифорович Ситник висловлює подяку всім причетним до організації та проведення свята, адже завдяки добровільній фінансовій підтримці приватних підприємців та орендарів земельних ділянок, завдяки підтримці громади села ми гідно відзначили 177 річницю нашої рідної й дорогої Нової Кам'янки.

М.Швидун, голова ради ветеранів, С.Волонцевич, завідуюча сільською бібліотекою // Жайвір. – 2013. – №41 (19 жовт.). – С.5.

Розпорядження голови районної державної адміністрації

Адміністрація  Херсонської області
Розпорядження голови районної державної адміністрації 01.10.2013  №485 Про нагородження ювілейною медаллю «90 років Великоолександрівського району»
Відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації  від 19 березня 2013 року № 112 «Про заходи щодо відзначення 90-річчя заснування Великоолександрівського району», керуючись статтею 6, частиною першою статті 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»:
1 .Нагородити  ювілейною медаллю  «90 років Великоолександрівського району» за особистий значний внесок у розвиток народногосподарського комплексу району:  
...
Кравець Ірину Богданівну...

Голова районної державної адміністрації В.Я.Литвин // Жайвір. – 2013. – №40 (12 жовт.). – С.2.

Район має свою покровительку. –

Голова районної держадміністрації В'ячеслав Литвин недавно побував з незвичайною і благородною місією у районній бібліотеці для дорослих. Справа в тому, що у день відзначення 90-річчя утворення Великоолександрівського району гості нашого краю подарували громаді чимало яскравих цінних і пам'ятних подарунків, які повинні побачити усі бажаючі. Отож, було прийнято рішення деякі з них передати на загальний огляд та користування бібліотеці.
В'ячеслав Ярославович вручив директору ЦБС Ірині Кравець православну ікону з зображенням Божої Матері з Богонемовлям, подаровану Великоолександрівщині МОО "Земляцтво Херсонщини" (на фото), котру привіз на свято віце-президент земляцтва Михайло Михайлович Кушнеренко.
Також В.Литвин передав книгу «Знайомтесь: Нововоронцовці - 400» (автор журналіст Микола Гурепко), подаровану гостями з сусіднього Нововоронцовського району.

// Жайвір. –  2013. – №40 (12 жовт.). – С.1.

Спочатку була Попівка

Після відомої земельної реформи 1861 року селяни стали вільним і могли переселятися на нові території. За розповідями старожилів, скористався цією можливістю і піп Трифон, приїхавши на незаселену землю. Поселившись тут, він збудував церкву, до якої потягнулись люди. На поселення сюди приїздили мешканці інших областей. Так і виникло село, яке назвали на честь засновника - попа Трифона -Трифонівка. Але спочатку воно називалося Попівка. Згодом назва змінилася за ім'ям церковнослужителя.
Населений пункт 1863 року почали заселяти переселенці з Тираспільського та Ананіївського повітів Херсонської губернії.
У квітні 1922 року були організовані перші сільгоспартілі «Червоний хлібороб», «Україна», ім. Андреєва.
Сільраді також підпорядковане село Нововасилівка (а до 90-х років - і село Ананіївське),
У селі пошта почала працювати разом із його заснуванням. З 1971 року вона знаходилася у будівлі колишньої хати попа Трифона. А до революції тут була церковно-приходська школа «Голубінка». В повоєнні роки в цій будівлі навчалися учні початкових класів, викладалися уроки гри на баяні.
Дитячий садок «Сонечко» відкрили у 1978 році. Першою його завідуючою була Олександра Олексіївна Мельниченко. Нині керує закладом Валентина Володимирівна Петрова.
У1971 році на території Трифонівки з'явилася нова школа. Понад 40 років директором закладу був Андрій Якович Якубенко. До нього Юхим Харитонович Роздорожній. Зараз очолює заклад Людмила Михайлівна Шостенко.
Будинок культури побудовано 1968 року. Незмінним його керівником протягом майже 30 років був Костянтин Андрійович Василенко, який є автором музики гімну села «Пісня про Трифонівку» на слова Анатолія Анастасєва. Нині роботу БК очолює подружжя Целікових.
У селі також є бібліотека. ФАП, українська православна церква Київського патріархату імені Покрови Пресвятої Богородиці.
Сучасна Трифонівка налічує 226 дворів, п'ять вулиць. У нинішньому році відзначаємо селу 150 років.

В. Гончаренко, Трифонівський сільський голова // Жайвір. – 2013. – №39 (05 жовт.). – С.4.

Героїчна минувшина й сучасне

Село Новодмитрівка засноване у першій чверті XIX ст. і переселенцями з Полтавської, Чернігівської, Орловської і Курської губерній. У1858 році в селі налічувалося 198 дворів.
У період Громадянської війни на території Новодмитрівки діяла банда Махна. 1923-1933 роки позначилися розкуркуленням з конфіскацією майна та виселенням розкуркулених до Сибіру.
У 1939 році за ініціативи радянської влади почали руйнувати місцеву церкву.
На фронтах Великої Вітчизняної війни билися з ворогом 240 наших односельців, з них 98 загинуло смертю хоробрих.
У сучасній Новодмитрівці функціонують школа, дитячий садок, будинок культури, бібліотека, поштове відділення, фельдшерський пункт, перукарня.
На території сільської ради знаходиться базове господарство «Інгулець» та працює 6 фермерських господарств.

О.Зінченко, Новодмитрівський сільський голова // Жайвір. – 2013. – №39 (05 жовт.). – С.4.

Куди не глянеш - степ...

Статус села Нова Кубань одержала 1922 року, коли сюди переселилася частина жителів із сіл Новодмитрівка та Старосілля. У 1925 році у селі вже було 23 двори, а в 1928-ому - 45, а також три кузні, приватний млин, товариство з суспільного обробітку землі (ТСОЗ) «Новий світ». А в 1930 році організували артіль «Червона долина».
У 1956 році Нова Кубань знову поповнюється переселенцями, тепер уже з Черкащини.
Назви населених пунктів нашої ради не мінялися. Щоправда село Стариця раніше при заснуванні звалося Старофеїнка, бо було утворене 1840 року великим землевласником Фальц-Фейном, звідки й пішла його назва. А ось село Нова Кубань при заснуванні так і називалось, бо було розташоване біля зруйнованого підчас розкуркулення жителів хутора Кубань. Треба зазначити, що села замість хуторів створювалися вже за радянської влади.
Перше ТСОЗ з назвою «Новий світ» з'явилося у 1928 році у селі Нова Кубань на державній землі. Через два роки було створено вже два колгоспи «Воля» і «Червона долина», а у Стариці - артіль ім. Леніна (ліквідована 1925 р.).
У 1963 році у Новій Кубані налічується 174 двори, у Стариці - 48. Через те, що вони були заселені переселенцями з різних місцевостей, певних особливостей у побуті та звичаях людей не утворилося.
У місцевому колгоспі ім. Леніна вирощували зернові, кормові, баштанні, олійні культури. За роки радянської влади село ставало більш заможним. А старожили пам'ятали його так: «Куди не глянеш, степ, степ...», «Глуха дорога, поросла бур'янами. Навкруги ні куща, ні деревини. Кілька землянок, освітлених каганцями, нагадують про житло».
У 1950 році відбулося об'єднання Новокубанських і Старицьких земель в один колгосп. У цей період зводилися нові будинки, ферма, олійниця, млин, клуб, підстанція, завдяки якій у 1957 році в селі загорілися перші електролампочки. Електричний струм пішов від Каховської ГЕС.
У кінці п'ятдесятих головою колгоспу став Карпов, за добросовісну працю держава нагородила його орденом Трудового Червоного Прапора. У колгоспі вже були автомобілі, трактори й комбайни. Нова Кубань розрослася до 180 дворів.
З 1963 по 1984 роки головою колгоспу стає Фєлікс Андрійович Яценко. За цей період були зведені пошта, школа, хлібопекарня, колгоспний інтернат та інші соціальні й виробничі будівлі.
На сьогодні сільськогосподарських підприємств на території Новокубанської сільради немає. Землі колишнього колгоспу ім. Леніна розпайовані та використовуються на умовах оренди й одноосібниками. Працює навчально-виховний комплекс, відділення поштового зв'язку, фельдшерський пункт, Будинок культури, бібліотека.

О.Фішер, Новокубанський сільський голова // Жайвір. – 2013. – №39 (05 жовт.). – С.2.

Між минулим і майбутнім

У книзі «Матеріали для оцінки земель Херсонської губернії» значиться час виникнення населеного пункту Нова Калуга -1917.
Давня офіційна назва Єврейський хутір викликана тим, що земля, на якій розташована Нова Калуга, належала до революції євреям. Землі були поміщика Фальського. У нього брали землю в оренду євреї, звідси й назва поселення.
Село Нова Калуга виникло у 1922 році. У 1929 році з хати С.Лапіги збудували Новокалузьку восьмирічну школу. Після війни її добудували. Директором по війні був Семен Ілліч Сковородко.
Спочатку Нова Калуга входила до колгоспу «Молода і гвардія». У 1965 році утворився власний колгосп «Маяк».
У 1989 році збудували Новокалузьку дев'ятирічну школу.
На території сучасної Нової Калуги функціонують загальноосвітня школа, дитячий дошкільний заклад, ФАП, сільський клуб, бібліотека, заклади торгівлі тощо. Сільськогосподарські землі обробляють СТОВ «Надія», 4 фермерських господарства, працює понад 190 особистих селянських господарств та ін.

Л.Дубина, Новокалузький сільський голова // Жайвір. – 2013. – №39 (05 жовт.). – С.5.

30 вересня - Всеукраїнський день бібліотек

Шановні працівники бібліотек району! Сердечно вітаємо вас з професійним святом!
Бібліотекар сьогодні - це не тільки зберігач документального культурного надбання, знавець книги, літератури, вихователь культури читання, а й аналітик, котрий вміє вести інформаційний пошук, посередник у системі комунікацій і традиційно відданий справі професіонал, надійний і безкорисливий порадник користувача.
Шановні бібліотечні працівники! Бажаємо вам постійного руху до ще нескорених вершин вашої досконалості, нових трудових звершень, успіхів у вашій нелегкій, але почесній справі, невичерпної енергії, оптимізму, міцного здоров 'я, щасливої долі, родинного тепла, і багато-багато вдумливих, допитливих, розумних, талановитих і добрих серцем читачів. Хай ваша праця приносить людям лише радість.

Голова районної державної адміністрації В. Литвин. Голова районної ради Л.Засядько // Жайвір. – 2013. – №38 (28 верес.). – С.2.

Вік похилий, але не пасивний

Після виходу на заслужений відпочинок кожен пенсіонер вирішує сам для себе, якою буде його подальша доля - зовсім новий проміжок життя. Хтось зачиняється у своєму внутрішньому світі, на власних проблемах і захопленнях, а хтось продовжує крокувати світом, ніби нічого й не сталося, з високо піднятою головою, підтримуючи тісні зв'язки зі своїми колегами, друзями, беручи активну участь в житті громади. Останніх, на жаль, меншість, однак їх життєвій позиції може позаздрити будь-хто з молодих: вони активні у художній самодіяльності, подорожують, рибалять, займаються рукоділлям, пишуть мемуари та історичні оповідання, зустрічаються зі школярами, молодими колегами і продовжують працювати.
Голова комісії райради ветеранів по роботі з ветеранами праці Ірина Тимофіївна Мальчикова розповідає про одну з таких громадських активісток Галину Миронівну Курашкіну з Новопавлівки: «Свого часу декілька років вона була членом бюро парторганізації, заступником парторга з ідеології колгоспу «Молода гвардія». З 1964 по 1991-й протягом десяти скликань обиралася депутатом райради, а потім сільської ради. Була членом виконкому, головою народного контролю, членом жіночої ради. За трудову діяльність нагороджена Почесними грамотами Міністерства культури СРСР та УРСР, обласного управління культури, райвідділу культури, медаллю «За трудову доблесть».
Галина Миронівна й нині переймається долею села. Підтримує місцевий краєзнавчий музей. Починаючи з 1964 року не лише цікавитися історією Новопавлівки, а й збирає матеріали про розвиток села та долі земляків. Як результат - у нинішньому році разом із керівником місцевого музею завершила написання короткої історії Новопавлівки. А ще Галина Миронівна прекрасна господиня, цікава співбесідниця, мати трьох дітей, шести внуків, чотирьох правнуків».
Що ж, літопис села тісно переплітається з життєвою стежиною Галини Миронівни, з історією її роду, що  тісно  укорінився   на теренах Новопавлівки. І про це наша героїня ділиться з читачами районної газети.
«Найсвітліша та найтепліша пам'ять мого дитинства - про моїх славних дідів-прадідів, які залишилися в спогадах односельців і стали місцевою пам'яткою.
Коли ставки були заповнені вщерть водою, село чарувало  своєю красою. Його дивовижні легенди припорошені пилом історії. Колись давно у цім краю з'явилися мазанки біля невеликих балок. Так народжувалося село Балановий ставок (Новопавлівка), а разом із ним - гребля, колодязь зі смачною водою (ним люди користуються і сьогодні). У ставок запускали рибу. Всім цим багатством володів мій прадід Демид Трохимович Шиян на прізвисько Балан, який був добрим господарем на своїй землі.
Від цього роду в четвертому поколінні я і народилася в у 1936 році - Курашкіна-Токар в сім'ї колгоспників Токарів. Батьки все життя ходили біля хлібної ниви.
Рано залишилася без тата. Коли мені виповнилося три роки, його забрали на Фінську війну, з якої він не повернувся. Матері Фросині Павлівні Токар довелося тяжко перенести горе як вдові-солдатці,  на   ноги ставити двох діток.
І ось нове лихо - Велика Вітчизняна війна. 1943 рік - тяжко захворіла мама на черевний тиф. Яка доля чекала б на нас, якби не допомога радянського військовополоненого з м. Куйбишев (Самара, Росія) Михайла Садуніна, який і врятував нашу матусю від цієї жахливої недуги. А було це так. У 1942-ому у Новопавлівці знаходилися три тимчасові концтабори з радянськими військовополоненими. Місцеві жителі, як могли, рятували їх. Декому навіть вдавалося «виміняти» військовополоненого за харчі. Таким чином і наша мама врятувати солдата Михайла Садуніна, який жив у нас до 1944 року. Потім він врятував від хвороби нашу маму, дістаючи ліки у німецького лікаря, а ще доглядав нас із братиком. Солдат переховувався аж до визволення села від окупації, потім пішов з польовим військкоматом на фронт, згодом воював на Далекому Сході з японцями. На щастя, він залишився живим після тяжких поранень, повернувся до своєї родини, про що повідомив у листі.
У тяжкі голодні повоєнні роки (1946-1947) вижили тільки тому, що при Новопавлівській школі було організовано безоплатне харчування для дітей- напівсиріт. Сім 'я наша бідувала. Треба було здавати державі молоко,
яйця, оподатковувалися фруктові дерева, вимагали здати картоплю за неіснуюче м'ясо, свинячу шкуру.  У 1951 р. закінчила семирічку і вступила до Херсонського культурно-освітнього технікуму. У1955 році повернулася в рідне село, влаштувалася у бібліотеку (тут вже три роки працювала сільська бібліотека). Відтоді і по 1994 рік була її завідуючою, першим бібліотекарем села з випускників нашої школи.
Робота в бібліотеці розпочалася практично з нуля. З часом з 50 читачів їх збільшилося до 750. Щороку зростав і книжковий фонд. Книга входила в кожний дім, у кожну сім'ю. Для більшої інформації про надходження нових книг, використовувалося місцеве радіомовлення. За рекомендацією районної газети «Будівник комунізму» у Новопавлівці 11 липня 1964 року через колгоспний радіовузол вийшов в ефір перший випуск радіогазети. Мені пощастило очолювати радіогазету колгоспу «Молода гвардія» під назвою «На нові рубежі».
Сільська бібліотека була нагороджена «Дипломом другого ступеня», їй було присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи».
Радію з того, що мої нащадки - діти, внуки, правнуки - знайомі з історією походження свого родового коріння. Правнук Руслан (учень 10 класу) -нащадок сьомого покоління -допомагає в проведенні уроку з краєзнавства в шкільному музеї. Він перший розповідає про своє родове коріння та утворення за легендами хуторів нашого краю.
Пішли у вічність наші предки, біленькі хати -палаци дитинства, в якому пережито чимало горя і радості, не стало десятків інших біленьких хатинок. Розрослися на цьому місці здичавілі без господарської руки бур'яни і прикрасили собою рани на землі - наші гріхи. От тільки серце довго не може вгамуватися і продовжує нестерпно щеміти. Щеміти за білими палацами дитинства, які ніхто, крім нас не відвідує...
Осінній сум Галини Миронівни хочемо розвіяти нагадуванням нашій героїні про її велику гарну родину, про односельців, які цінують її та поважають. Ірина Тимофіївна Мальчикова напередодні Дня ветерана та Дня людей похилого віку надсилає у Новопавлівку Галині Миронівны палкий привіт і побажання міцного здоров'я, радості в житті, добра і затишку в родинній оселі.  Нехай Вас, Галино Миронівно, завжди оточує людська вдячність, бо Ви цього варті.

На фото: Г.М.Курашкіна, с. Новопавлівка // Жайвір. – 2013. – №38 (28 верес.). – С.5.

Разом працюємо, разом відпочиваємо

Бібліотекарі нашого району вже другий рік поспіль напередодні свого професійного свята організовують туристично-розважальні подорожі цікавими місцями рідного краю. Минулого року була Асканія-Нова, нинішнього - «Зелені хутори Таврії».
Відпочинок буває різним... Ми, бібліотечні працівники Великоолександрівської ЦБС, твердо переконані, що він повинен бути і пізнавальним, і творчим, і нестандартним! Переконались у правильності нашого твердження, відвідавши історично-розважальний комплекс «Зелені хутори Таврії», що знаходиться у селі Велика Кардашинка, Голопристанського району.
Зустріли нас, дорогих гостей, хлібом-сіллю і на справжній печі повезли на хутори, а там - зелене світло будь-якій творчості...
Познайомившись з правилами український розпису, і собі спробували пофантазувати з фарбами та пензликом. На хуторі лозоплетіння сплели браслета. Для поповнення арсеналу кухонного посуду на хуторі гончарства виготовили власними руками горщика. Вправними рухами справжніх українських господинь розмалювали медового пряника (не з'їли його, а привезли як сувенір, колегам, що залишились на бібліотечному посту).
Після відвідин ковальського хутора довелось відмивати сажу, та не просто так, а тому, що викували ми листочок, причепили його до дерева бажань і бажання загадали (не скажемо яке - це наша таємниця!). Відчули себе справжніми народними музиками, поуправлявшись у грі на українських народних інструментах. Багато вражень залишилось і від кінного, стрілецького хуторів, виставки декоративно-прикладного мистецтва - та це такі теми, що краще один раз побачити, спробувати, відчути, ніж тисячу разів слухати чиюсь розповідь. Вволю нагодувавши почуття  допитливості, вирішили дружним колективом одностайним голосуванням, що настав час дегустувати українські фіточаї, мед, а вже потім підкріпити свої сили справжнім українським борщем з пампушками, запашним грушевим узваром та іншими традиційними українськими стравами.
З дуже гарним настроєм, повними торбами сувенірів та величезним букетом вражень та дипломом, який засвідчує наш статус туристів, що здобули кваліфікацію майстрів розваг та експертів галузі стародавніх ремесел, з почесним званням хуторянина - повернулись додому. Хто розділяє нашу думку з приводу відпочинку - рекомендуємо! - «Зелені хутори Таврії».

Т.Всяких, методист ЦБС // Жайвір. – 2013. – №37 (21 верес.). – С.4.

Соло для сиру в бібліотеці

Сьогодні в читальній залі смачний день «Соло для сиру», який влаштували учасниці клубу «Недільна світлиця».
Не існує точних відомостей про час винаходу домашнього сиру, але відомий він людині з часів приручення кіз та корів. Знаємо кілька варіантів його приготування.
Сир - це універсальний продукт і традиції його вживання у різних народів особливі, його їдять солоним, змішаним з молоком, сметаною, вершками, ягодами і навіть вином. Сир - ідеальний для випічки, і як начинка для пиріжків. У сирну запіканку можна додати все, що завгодно: від родзинок і чорносливу до грибів та моркви. Що стосується поживної цінності, він - універсальний продукт, який перевершує всі молочні продукти за вмістом білка і за ступенем засвоєння.
Сир легко приготувати самостійно, якщо у вас є натуральне сільське молоко. Він має багато лікувальних властивостей: сприяє утворенню гемоглобіну в крові і нормалізації роботи нервової системи, рекомендується для профілактики захворювань обміну речовин, зміцнює кісткову і хрящову тканини, для профілактики атеросклерозу та ін.
Учасниці клубу з задоволенням дегустували різні страви з домашнього сиру, поділились своїми рецептами, знайшли нові у журналах та книгах.
Орь декілька смачних рецептів:
Курка, фарширована сиром. Продукти: 1 курка, 200 г нежирного сиру, 50 г горіхів (мигдаль або фундук), 50г чорносливу.
Приготування: розтовкти горіхи, порізати дрібно чорнослив і змішати з сиром, утвореним фаршем наповнити курку, зашити отвір і засмажити в духовці, поливаючи витопленим жиром, або запекти в рукаві.
 Староруські колобки. Продукти: 400 г сиру, 1 ст. л. манної крупи, 2 яйця, 2 ст. л. цукру, 100г родзинок, 2ст. л. борошна, 2 ст. л. вершкового масла, ванілін, сіль, ягоди і варення за смаком.
Приготування: сир, манку, родзинки, 1 яйце і жовток другого, сіль, цукор, ванілін ретельно перемішують. З одержаної суміші зробіть колобки, обкачайте їх у муці, положіть на розігріту, змащену сковорідку і запікайте у духовці 10-15 хвилин, поки не утвориться золотиста скоринка. Подавати до столу з варенням або ягодами.
Готуйте улюблені страви і насолоджуйтесь їх смаком!

// Жайвір. – 2013. – №35 (07верес.). – С.8.

До дня народження України

Найголовніше державне свято -День народження Української держави - день Незалежності - жителі Борозенської громади відзначили низкою заходів, заздалегідь визначених виконавчим комітетом ради.
Творчі роботи юних мешканців Борозенського - поетична збірка власних віршів Вікторії Шакіної та нарис Юлії Зінов'євої про свою бабусю фармацевта Даньків Софію Андріївну - представили дівчата до обласноі бібліотеки на конкурс книги зробленої власними руками; футбольні змагання 24 серпня між командою Малої Олександрівки та борозенським «Колосом»; книжкові виставки в сільських бібліотеках та музично-поетичні композиції до головного свята держави, які пройшли в клубних закладах радах, а також великий святковий гала-концерт «Хай буде вільна Україна - на всі віки, на всі часи» в Борозенському Будинку культури за участю самодіяльних артистів Кучерського, П'ятихатського, Садківського клубів та Борозенського БК - ось неповний перелік запланованих святкових заходів.
Урочиста атмосфера панувала 24 серпня в Борозенському Будинку культури ім. А.П.Снігача, де зібралися жителі всіх сіл ради. Різноманітними, оригінальними і водночас незалежними від віку, жанру, сценічних образів та костюмів були виступи самодіяльних артистів цього дня. Звісно, у День народження України переважали художні номери та сценічне оформлення виступів української тематики. Це -традиційний український одяг учасників дійства, дотримання державних символів під час проведення свята: Гімн, Державний Прапор, рушник вишиваний і, звичайно, пісня - українська народна, колоритна, несподівана в сучасному аранжуванні -естрадна, доповнені танцювальними композиціями на різні смаки.
Коротким, лаконічним було привітання сільського голови Б.В.Пигиди з нагоди 22-ої річниці незалежності України, а пісня у виконанні тріо «Родичі», до складу якого входить і Борис Вікторовч, про «Три дороги людського життя» доповнювала виступ, символізуючи нелегкий тернистий шлях молодої незалежної держави.
Виступ народного хорового колективу Борозенського Будинку культури та ансамблю «Кучеряночка», старовинний російський романс у виконанні Т.Горік, виступ квартету П'ятихатського сільського клубу, частівки у виконанні А.Ізонової та Н.Литвиненко, гумор у виконанні Н.Щеглової тепло сприймали глядачі.
Талановита, творча молодь росте на нашій борозенській землі! Вміє добре співати, так як дебютанти концерту Антоніна Бибик, Люба Стафійчук та Ріта Ватуліна. Сподобалася глядачам наймолодша учасниця концерту Діана Ткачук зі своєю власною гімнастично-акробатичною-легкоатлетичною композицією. Захоплено спостерігали присутні за танцювальними рухами підлітків під час виконання хіп-хопу.
Були на концерті постійні учасники усіх заходів солісти Анастасія Бойченко та Сергій Охрімовський, вокально-інструментальний ансамбль «Випускники» (солісти Вікторія Коршук та Вікторія Суховецька, Валентин Федораков, Валентина Андрущенко, Валентина Самойленко).
У незвичному амплуа виступили Микола Кривуля та Галина Кузьміна з піснею «Галина».
Свою коротку програму «лялькових» жартів представили глядачам вихованці лялькового гуртка (керівник та ведуча святкового концерту Катерина Захарова).
Майстерно доповнювали номери художньої самодіяльності танцювальними, хореографічними композиціями вихованці танцювального колективу керівник Валентина Федорова.
Вдалим був режисерський задум Г. Кузьміної у проведенні концерту, в демонстрації відеороликів про Україну та Борозенське. Заключна композиція «Ти моя Україна» підкреслила ідею творчості, неповторності, єдності і незалежності всіх учасників святкового концерту.
Здавалося, що ще ніколи оплески глядачів не були такими тривалими та гарячими, як в цей день. Можливо, це була подяка нашим самодіяльним артистам за чудову концертну програму з нагоди 22-ої річниці народження незалежної української держави.

О.Давидько, секретар сільської ради // Жайвір. – 2013. – №35 (07 верес.). – С.4.

«Пограємо - почитаємо»

Під час літніх канікул бібліотекарі Великоолександрівської ЦБС проводять пізнавально-розважальне дозвілля з дітьми в бібліотеці, просто неба у сквері біля бібліотеки, в таборі «Орлятко». За традицією, кожна бібліотека підготувала пропозиції для любителів не просто читати книгу вдома або ж на річці, морському пляжі, а й з головою поринути у пригоди і вирушити (хоч би й віртуально!) у далекі мандри, відгадувати загадки й розкривати літературні таємниці. Бібліотекарі разом зі своїми волонтерами підготували цікаву програму «Бібліотечка запрошує!», щоб з користю провести улюблене літечко.
В рамках програми Великоолександрівською ЦДБ організовано книжкові виставки «Літечко миле», «Світ дитячих запитань», «У країні непрочитаних книжок».
Оголошено акцію «Книга - кращий подарунок», у ході якої діти дарують бібліотеці цікаві книги.
Працівники центральної районної та дитячої бібліотек під час чергового візиту до табору «Орлятко» запросили відпочиваючих на Бібліомайданчик, на якому запропонували розважально-конкурсну програму «Не сиди - нумо до гри», інтелектуальну гру «Найрозумніший», краєзнавчі читання «Письменницька живиця рідного краю» та інформаційний коктейль "Щоб читачі все знали - є журнали». Діти грали у веселі ігри, перевтілювались в акторів та створювали декорації до театральної гри «Створюємо власний будинок». Бібліотечний десант «Пограємо -почитаємо» малята сприйняли на «ура!».
Із задоволенням відповідаючи на обрані теми: козацтво, історія, міфи, мистецтво, старшокласники змагались за титул гри «Найрозумніший». Краєзнавчі читання не залишили нікого байдужими, оскільки в таборі відпочивають дгти не тільки з Великої Олександрівки, а й з усього району. Тому присутнім було приємно прочитати вірші своїх односельців про рідне село. А інформаційний коктейль зацікавив найбільше, адже у них була можливість  погортати відомі журнали.
В Центральній бібліотеці для дітей триває конкурс літературної творчості «Дитячі історії про найголовніше», за умовами якого учасники створюють книжку-саморобку зі своєю власною цікавою історією. Тож зволікати ніколи, адже до 25 серпня всі творчі дитячі роботи будуть відіслані до обласної бібліотеки для дітей. Усіх бажаючих ще раз запрошуємо взяти участь в конкурсі «Дитячі історії про найголовніше».
Довгоочікуване літечко швидко пролетить. Тож веселімось, граймо, нове пізнаваймо.

О.Голівець, заступник директора по роботі з дітьми. На фото: бібліотекарі у таборі «Орлятко» // Жайвір. – 2013. – №32 (17 серп.). – С.2.

Великоолександрівські бібліотекарі на Кримському ярмарку

Протягом двох днів (17-18 липня) у Сімферополі проходив міжрегіональний ярмарок «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє». Більше 200 учасників та гостей з Херсонської, Одеської, Миколаївської, Запорізької областей, АР Крим знайомилися з цікавими бібліотечними проектами та спільно створювати майбутнє зласних закладів та галузі публічних бібліотек у цілому.
Програма ярмарку включала дві основні частини: робота експозиції інноваційних бібліотечних проектів та конференція в форматі «Пошук майбутнього». Методика «Пошуку майбутнього» застосовувалась бібліотеками вперше. Це дієвий інструмент для згуртування учасників для подолання спільних викликів, незважаючи на різноманіття їхніх інтересів та уявлень. Під час конференції була створена мапа спільних дій для забезпечення життєздатності сучасних бібліотечних послуг, якими вже зараз користуються громади.
Відчути «смак» бібліотечних інновацій (більше 20 експозицій) пощастило делегації Великоолександрівського району (І.Мацак, бібліограф ЦБС, О.Метела, начальник відділу культури РДА, Н.Шевчук, бібліотекар центральної бібліотеки, І.Загребельна, завідувач Борозенською сільською бібліотекою-філією, на фото) завдяки яскравим експонованим проектам: проект «Мобільні бібліотеки Миколаївщини: простір для  розвитку громади»  від Миколаївської обласної бібліотеки ім. О. Гмирьова, проект«Профістарт: юні обирають майбутнє» від Херсонської обласної  бібліотеки  для  дітей, проект «Обдаровані діти-майбутня еліта  нації» від Миколаївської обласної бібліотеки для дітей  ім.В.О.Лягіна, проект «Молодіжне перехрестя: бібліотечний формат» від  Кримської республіканської установи «Юнацька  бібліотека» та багатьох інших.
Завідувач Борозенською сільською бібліотекою Великоолександрівського району Ірина Загребельна разом із земляком (нині проживає в Сімферополі, але підтримує зв'язки з малою батьківщиною), викладачем історії, доктором філософських наук В'ячеславом Бойчуком презентувала на ярмарку свій проект «Вшановуючи минуле - плекаємо майбутнє», мета якого - об'єднання зусиль громади в створенні музею історії села і позиціонування можливостей та ресурсів села використовуючи вільний доступ до мережі Інтернет. Ідея створення музейного осередку в селі належить сільському голові Борису Пигиді. А сільська бібліотека на підготовчому етапі виступає транслятором ідеї в громаді.
Сільська бібліотека є відповідальною за стан та організацію музейних експозицій, розміщення нових експонатів, створення електронних ресурсів, активно веде дослідницьку роботу за темами: «Історія створення церкви», «Видатні особистості нашого села», «Легенди рідного краю», «У їхньому житті був Афганістан». Паралельно організовуються виставки робіт майстрів декоративно-вжиткового мистецтва. І не просто виставки, а з невеликими майстер-класами і активним спілкуванням майстрів та майстринь з підростаючим поколінням села. В 2013 році сільською радою в партнерстві з бібліотекою подано проект на конкурс до Державного фонду сприяння місцевому самоврядуванню в Україні. Якщо пропозицію буде підтримано, сільська рада отримає додаткові кошти на придбання експозиційного обладнання для втілення в життя задуманого.
За активну участь у міжрегіональному ярмарку бібліотечних інновацій «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє» для південних регіонів України Борозенська сільська бібліотека нагороджена дипломом Міністерства культури АР Крим та програми «Бібліоміст».

І. Кравець, директор ЦБС // Жайвір. – 2013. – №29 (27 лип.). – С.1, 7.

На допомогу жінкам

На виконання соціальних ініціатив Президента України 10 липня у читальному залі центральної районної бібліотеки відбулося засідання «Круглого столу» на тему «Організація підтримки жінок, які опинились у складних життєвих обставинах та потребують соціального супроводу», організатором якого виступив районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (на фото). В засіданні взяли участь Віта
Шахман, директор РЦ СССДМ, Людмила Ішатенко, начальник служби у справах дітей РДА.Алла Логунова, начальник управління ;оціального захисту населення РДА, Світлана Петренко, начальник районного управління юстиції та Тетяна Кошмак, начальник державного органу РАЦС.
Віта Шахман поінформувала присутніх про основні проблеми та соціальні послуги, що надаються Центром жінкам, які опинилися в складних життєвих обставинах. Щодо виплат державних допомог на дітей одиноким матерям повідомила Алла Логунова.
Про позитивні тенденції динаміки кількості новонароджених, від яких відмовилися батьки за останні роки, розповіла Тетяна Кошмак. Людмила Ішатенко наголосила на необхідності посилення профілактичної роботи щодо раннього соціального сирітства.

// Жайвір. – 2013. – №27 (13 лип.). – С.4.

Відзначили день Конституції

Напередодні свята в оздоровчих профільних змінах позашкільних закладів освіти Великоолександрівського району відбудулися тематичні заходи, присвячені Дню Конституції України.
А в бібліотеках району розгорнуто тематичні виставки друкованих та періодичних видань. Відбулася церемонія покладання квітів до пам'ятника Т.Г.Шевченка.
27 червня за участю керівництва району, органів місцевого самоврядування, представників громадських організацій, політичних партій, трудових колективів у районному Будинку культури відбулися урочисті збори, присвячені 17-й річниці прийняття Основного Закону нашої держави. Цього дня голова районної держадміністрації В.Литвин та заступник голови районної ради С.Морозов вручили активістам громадського життя району почесні грамотами з нагоди державного свята.

// Жайвір. – 2013. – №26 (06 лип.). – С.2.

Великі справи звичайних бібліотек

2013 рік - оголошено Президентом України роком фізичного здоров'я та екології. Долучились до діяльності громади за цією актуальною темою і бібліотечні працівники району. 12 червня методико-бібліографічним відділом ЦРБ для працівників сільських та селищних бібліотек проведено День теорії та практики «Сучасні аспекти діяльності бібліотеки на допомогу екологічному вихованню населення». Захід став наступною сходинкою у діяльності Школи безперервної бібліотечної освіти  «Я  - професіонал», яка була започаткована торік і продовжує свою діяльність у 2013-ому. Тема вибрана не випадково, а тому, що бібліотечні заклади можуть зробити багато корисних справ саме в плані екологічного виховання населення, в об'єднанні громади для вирішення назрілих проблем, у створенні активних груп, які опікуються проблемами села.
Найбільш цікавими моментами Дня теорії та практики стали: скайп-спілкування з завідувачем Новопавлівської сільської бібліотеки Каланчацької ЦБС Л.Шаваровською, яка розповіла про власний реалізований проект «Квітуча садиба - квітуча громада» та показовий захід Борозенської сільської бібліотеки «Письменники-фантасти застерігають», який представила завідувач І.Загребельна.
Гарним завершенням стали екологічні чаювання «Еліксир здоров'я з трав Великоолександрівщини». Як виявилось, липовий цвіт, м'ята та компот з полуниць -можуть стати гарними конкурентами іноземним чаям.

// Жайвір. – 2013. – №24 (22 черв.). – С.2.

Епохальна подія в історії України

2013 рік означений визначною подією в християнському світі -1025-річчям Хрещення Русі. Ця подія буде широко відзначатися в Україні. Свято Хрещення Русі визначна подія не тільки для віруючих людей, але й важлива дата для всього українського загалу. Це свято відзначаємо у день Святого Володимира (28 липня) — одного із засновників і покровителів нашої держави. Для нас цей день фіксує і означає кілька принципових понять. Це — спадкоємність тисячолітньої історії України, нашої нації і держави, неподільність Українського народу і його єдність навколо ідеї сильної держави і віри,соборність усіх українців і всіх українських земель навколо рідної державної і духовної столиці Києва, велика присутність Києва у світовій історії і його цивілізаційний вплив на сусідні землі і народи, єдність нашого державного і духовного начала.
В рамках відзначення цієї події в читальній залі районної бібліотеки була проведена тематична конференція «Як була хрещена Русь». Запрошеними до участі в конференції були: ієрей церкви Покрови Богородиці отець В'ячеслав, який розповів присутнім про Хрещення Русі, про роль прийняття християнства для словенських народів, детально зупинився на важливих аспектах вшанування церквою святого Володимира та княгині Ольги хрестителів Русі.
Завідуюча історично-краєзнавчим музеєм Ганна Гаран розкрила питання: чи була історична та політична потреба в прийнятті християнства на Русі, а також побудова церков на Великоолександрівщині.
Голова ветеранської організації районну Тетяна Шевченко поділилася спогадами святкування 1020 річчя хрещення Русі в місті Херсоні.
Були переглянуті відеоролики про давню віру слов'ян - язичництво, про князя     Володимира  та хрещення  Русі.  Присутні мали змогу ознайомитися з тематичною     книжковою виставкою «Вічні істини».

Н.Шевчук, бібліотекар В.Олександрівської ЦБ // Жайвір. – 2013. – №24 (22 черв.). – С.4.

Бити дитину - є метод виховання?

Нещодавно у читальній залі ЦРБ відбувся спільний захід сектору у справах сім'ї, молоді та спорту районної державної адміністрації та центральної районної бібліотеки - «круглий стіл, спрямований на запобігання насильства у сім'ї. Захід під назвою «Бити дитину - є метод виховання?» відвідали і батьки, які вже мають дітей, і молодь, яка тільки планує власну родину. Працівник бібліотеки Ірина Ярошевич розпочала захід із розкриття поняття насильства та жорстокого поводження із дітьми, про проблеми виховання розповіла запрошений психолог Ольга Груша, завідувач сектора у справах сім'ї, молоді та спорту РДА Тетяна Павленко розкрила основні причини виникнення насильства у сім'ї та повідомила про відповідні органи, до яких можна звернутися у разі виникнення питань.
Учасники заходу отримали інформаційні буклети від сектору у справах сім'ї, молоді та спорту РДА та районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Асоціальні ролики, котрі розкривали питання насильства у сім'ї та поваги в родині, нікого не залишили байдужими.

// Жайвір. – 2013. – №23 (15 черв.). – С.2.

Обережно! Ти - у веб-просторі!

Світ заполонив Інтернет. Кількість Інтернег- користувачів зростає щодня. Він стає невід'ємною частиною нашого життя: джерелом пізнання, засобом розваг і спілкування. Та разом з користю він приховує в собі реальну небезпеку.
За статистикою, в Україні майже 90% дітей віком від 10 до 17 років користуються Інтернетом, але більше половини не знають про те, яка небезпека чекає на них у Всесвітній павутині, які ризики існують у мережі і як на них реагувати.
Саме ці питання в Інтернет-центрі Борозенської бібліотеки обговорювалися з учнями 7-8 класів, яким, як показало попереднє опитування, крім комп'ютерних вірусів, нічого не відомо про Інтерент-загрози (слід зазначити, що освіта з питань безпеки в Інтернеті входить до шкільної програми в 24 з 30 європейських країн).
Переглянувши пізнавальні анімаційні відео для юнацтва від УouTube, підлітки дізналися про правила поведінки та безпеки в Інтернеті.
Нові комунікаційні технології, ставши частиною повсякденного життя для багатьох школярів, часом, стають засобом зловживання: електронні листи і SMS із погрозами та залякуваннями, таємно відзняті відеоролики, викладені в соціальних мережах - подібні знущання доводять іноді молодих людей до самогубства.
Діти   ознайомилися   з трагічною історією канадського підлітка, 15-річної Аманди Тодд, історією, яка минулої осені сколихнула світову спільноту і змусила вголос заговорити про Ынтернет-троллінг. У відеоролику, який Аманда розмістила на  УouTube напередодні самогубства, вона розповіла про свій відчай у зв'язку зі знущаннями, з якими вона зіткнулась в Інтернеті.
Не менш вражаюча подія сталася на Закарпатті (за півроку до трагедії Аманди Тодд): 14-річна Аліна наклала на себе руки. На цей крок дівчинку штовхнуло цькування в Інтернеті. Невідомі створили в мережі образливу сторінку від її імені, де були вульгарні коментарі та підписи до фото школярки.
Наші діти повинні знати про такі історії, знати, що можуть стати жертвою, щоб аналізувати свою поведінку, поводитися обережно і бути готовими обговорювати з дорослими, яким довіряють, будь-які проблеми, з якими вони стикаються в Інтернеті. Дослідження Гарвардського університету виявило три найбільш поширені реальні загрози віртуального світу:
сексуальні домагання (за статистикою міжнародних експертів, майже 90% підлітків стикаються з віртуальними домаганнями у чатах);  кібер-агресія; доступ до шкідливого контенту (популяризація порнографїі, віртуальних наркотиків, суїциду тощо).
Більшість експертів сходяться на думці, що ключем у вирішенні проблеми безпеки в Інтеренеті є формування довірительних відносин між дітьми та дорослими.
Правила безпечного «руху» в Інтернеті пропонує сайт On-ляндія - безпечна веб-країна (www.onlandia.org.com). Це портал для дітей, батьків, учителів. Сайт надає зрозумілу та перевірену на практиці інформацію про Інтернет-безпеку, після ознайомлення з якою навіть користувачі-початківці зможуть ефективно використовувати ресурси мережі та захистити себе від небажаного контенту.
Звертаючись до підлітків, хочу наголосити: завжди дотримуйтесь правил Інтернет-безпеки (вони розроблені для того, щоб ви почували себе комфортно і безпечно у мережі), а у разі виникнення будь-яких негараздів, не залишайтесь зі своїми проблемами один на один, проаналізуйте ситуацію, що склалася, разом з дорослими, яким довіряєте. З 1 січня 2013 року почала працювати безкоштовна національна дитяча лінія за номером 0 800 500 225 пн.- птн. / 10.00 - 19.00 год.
Консультації психолога, юриста, соціального працівника. Якщо у вас виникли проблеми, за цим номером вас завжди уважно вислухають і нададуть слушну пораду.
І, головне, пам'ятайте, що найкращим захистом є власний здоровий глузд.

І.Загребельна, завідуюча Борозенською сільською бібліотекою // Жайвір. – 2013. – №23 (15 черв.). – С.8.

Культурою на селі переймається вся громада

На виїзному засіданні ради сільських і селищних голів при голові обласної ради, що відбулося на базі Великоолександрівського району, представники місцевого самоврядування області розглянули питання ролі місцевого самоврядування у сфері розвитку культури та підтримки будинків культури.
Відкриваючи роботу виїзного засідання, очільник місцевого самоврядування Херсонщини Віктор Пелих зазначив, що робота на розвиток об'єктів культури залежить від співпраці місцевої влади та громади:
-Херсонщина багата талановитими людьми, справжніми ентузіастами своєї справи. Звичайно, умови для розвитку творчих здібностей різні. Та, очевидно, що там, де є співпраця місцевої влади та громади, вдалося не лише зберегти, а й примножити культурну сферу.
Учасники виїзного засідання ради сільських і селищних голів при голові обради відвідали три ради: Чкаловську, Старосільську сільські та Великоолександрівську селищну. Серед закладів культури було оглянуто Чкаловський сільський Будинок культури, Великоолександрівський районний Будинок культури, Старосільський сільський Будинок культури. Як відзначила Чкаловський сільський голова Валентина Кумпете, відремонтувати місцевий заклад культури вдалося виключно коштом місцевого бюджету:
Сьогодні в державі багато будинків культури, які потребують ремонтів. Так було і в нас, та ми не очікуємо, коли нам почнуть допомагати «згори», зусиллями сільської ради нам вдалося поступово його привести у належний вигляд. Крім того, у нас проживають ентузіасти, творчі люди, які цілими родинами беруть участь у культурному житті села. Усього близько 80 чоловік із села займаються в будинку культури.
Поділилася досвідом утримання та розвитку Великоолександрівського районного будинку культури його   директор Леоніда Сердюк:
-Зберігаємо історію видатних людей, які починали свою роботу саме у нас, та залучаємо молодь. Сьогодні у нас працюють різні гуртки, які цікаві молодим людям, а наші колективи, які створювалися роками, сьогодні збирають повний зал на свої концерти. Важливою є підтримка для нас районної влади - нам завжди підставляють плече і в райраді, і в райдержадміністрації.
Також керівники територіальних громад оглянули читальний зал Великоолександрівськоі центральної районної бібліотеки, відвідали кабінет Заслуженого майстра народної творчості України Богуна Андрія Миколайовича та Свято-Миколаївський храм у селі Старосіллі. Розвиток культури на Великоолександрівщині в окремих напрямках потребує підтримки. Так, багату історію Старосілля, яке за однією з гіпотез стало прабатьківщиною аріїв, та наявність курганів віком понад 2 тис. р. до н.е. необхідно позиціонувати на теренах усієї держави. Тому місцева влада розраховує на інформаційну підтримку та відкриття нового туристичного маршруту.
Учасники виїзного засідання ради сільських і селищних голів при голові обласної ради поклали квіти до погруддя Т.Г.Шевченка у Великій Олександрівці та пам'ятника Невідомому солдату у сквері Слави Старосілля.
Голова обласної ради Віктор Пелих, підсумовуючи результати візиту до Великоолександрівського району, відзначив, що розвиток територіальних громад залежить від професіоналізму фахівців:
- Люди, які люблять свій край та працюють на його розвиток, обов'язково досягають успіху. Професіоналізм таких людей визначається тим, наскільки вдало вони реалізують поставлені задачі. На прикладі Великоолександрівськоп району можу сказати, що професіоналізм працівників культури у цьому районі дозволив залучити усі ресурси і зберегти заклади культури.
Крім того, Віктор Пелих відзначив, що збереження будинків культури та бібліотек на селі має бути пріоритетом для керівників громад.
На фото: офіційна зустріч на межі Великоолександрівського району; екскурсії по Чкаловському та Великоолександрівському Будинках культури.

// Жайвір. – 2013. – №21 (01 черв.). – С.2.

Школа бібліотечної освіти

У рамках навчального візиту з обміну досвідом між інноваційними бібліотеками від програми «Бібліоміст» працівники Великоолександрівської централізованої бібліотечної системи гостинно приймали гостей з Полтавської, Кіровоградської, Івано-Франківської, Закарпатської, Дніпропетровської, Волинської, Сумської, Донецької, Рівненської, Одеської, Кримської областей (на фото).
У Чкаловській сільській бібліотеці-філії її завідувач Ніна Ляху познайомила гостей із досвідом співпраці з громадою. В Малоолександрівській сільській бібліотеці-філії завідувач Ірина Варивода розповіла про роботу Інтернет-центру та про плани на майбутнє.
Естафету прийняла Великоолександрівська центральна районна бібліотека, де на учасників заходу чекала наступна програма:
скайп-зустріч із знаменитим сучасним українським письменником Андрієм Курковим. Спілкування відбулось завдяки партнерській підтримці Миколи Кравченка (видавець, голова правління громадського об’єднання «Книжковий простір»), Київської книгарні «Є» в рамках проекту «Замов письменника». Презентація однойменного сайту викликала особливу зацікавленість учасників у плані співпраці на майбутнє;
скайп-презентація амбулаторного закладу з надання лікувальної та профілактичної допомоги «Фітоцентр», міста Яготин. Презентував новітні оздоровчі набори, настоянки, авторські фітоліки знаменитий український лікар-фітотерапевт Євген Товстуха. Цікава бесіда відбулась у рамках демонстрації послуги «Медична консультація онлайн».
Досвідом роботи Великоолександрівської бібліотеки для дітей у рамках обласного проекту «Профістарт» із гостями поділилися заступник директора по роботі з дітьми Оксана Голівець та учні 8 класу Анжеліка Черешневська, Анжела Макуріна, Роман Стеценко, Ельміра Михайлець.
А ось досвідом проведення семінарів, тренінгів для сільських бібліотекарів з використанням скайп- консультацій познайомила методист Тетяна Всяких. Присутнім презентовано проект «Школа безперервної бібліотечної освіти «Я - професіонал», мета якого - піднесення на професійний відповідний рівень навичок сільських бібліотекарів.
Гості отримали пакет документів із презентаційним буклетом «Велика Олександрівка моя», програми заходів з підвищення кваліфікації, буклети «Віртуальний бібліотечний туризм», буклети із серії «В банк бібліотечних ідей», план роботи за проектом «Профістарт», основні завдання проекту «Школа безперервної бібліотечної освіти «Я - професіонал!» І МАСУ НОВИХ ВРАЖЕНЬ!

// Жайвір. – 2013. – №16 (27 квіт.). – С.4.

Читання - творчість - перемога!

Разом із чарівною весною настає час проведення регіонального конкурсу дитячого читання «Найкращий читач - 2013», який є відкритим і проводиться як літературно- творче змагання дітей.
Учні 6-7 кл. Великоолександрівських №1, 2, Старосільської, Борозенської, Новодмитрівської та Трифонівської ЗОШ після активної участі в першому місцевому етапі продовжили боротьбу у другому районному етапі конкурсу, що відбувся у березні в центральній бібліотеці для дітей.
Учасники презентували свої улюблені сучасні дитячі книги (не зі шкільної програми). Командами змагались у літературній вікторині та розгадуванні кросвордів. Члени журі обрали переможців - Інну Мисенко (Трифонівська ЗОШ) та Валерію Кібіш (Старосільська ЗОШ). Дівчата виявили неабияку майстерність під час виконання творчих завдань, проявили креативність у виборі рекламних прийомів, захищаючи свої презентації.
Цікавими виявились розповіді про улюблені книги Д.Сарани, А.Бурмістрової, Ю.Луковської, Д.Ковалевич, Ю.Зінов'євої, К.Семенової, Я.Гавриленко. Всі учасники конкурсу отримали грамоти та цінні подарунки - книги.
Переможці районного етапу конкурсу Інна та Валерія відвідали м. Херсон, де складали тестування за творами української та світової літератури.

О.Голівець, заст. директора по роботі з дітьми На фото: переможниці І. Мисенко та В. Кібіш (посередині) з бібліотекарями перед від'їздом на конкурс у Херсон // Жайвір. – 2013. – №14 (13 квіт.). – С.5.

Дозвілля юних - крок назустріч

Так склалося, що з відкриттям Інтернет-центру Борозенська сільська бібліотека стала осередком дозвілля для певного кола школярів та юнацтва. Вільний доступ до мережі Інтернет: спілкування в соціальних мережах, пошук цікавої інформації та музики, ігри - і до комп'ютерів завжди черга по запису.
Минулої весни у фойє біля бібліотеки директор Будинку культури встановив тенісний стіл, який люб'язно надав нам зі свого класу тренер ДЮСШ Валентин Банчуков. Тепер усі бажаючі у зручний для них час тут завжди можуть потренуватися.
Восени користувач бібліотеки Юрко Калатун приніс до Інтернет-центру свої шахи: «Нехай будуть у вас, може хто захоче зіграти».
Так і сталося: хто - за компом, хто - за  шаховою дошкою, інші - і біля тенісного столу - і переміщаються по колу,  змінюючи один одного, і навіть до книжкових полиць потрапляють (звичайно ж, завдяки відцентровій силі руху по колу): той сучасну енциклопедію з виставки візьме, інший свіжі журнали погортає...
Настали весняні канікули. І на бібліотечному крилі Будинку культури метушня, яку вулику, з ранку до вечора. Приходять навіть ті, хто має вдома Інтернет: «Удома нудно, тут веселіше».
І ось, у середу від одного юного відвідувача бібліотеки, Валерія Брижатого, прозвучала пропозиція: -А   давайте. проведемо шаховий турнір.
-Давайте,- підтримую ідею. - Хлопці, ви як?
-Ми-за.
-Тоді несіть з дому шахи, у  кого є.
А дехто вже й журиться:
-Я в шахи не вмію, лише в шашки граю.
-Ну так ми, разом із шаховим, можемо і турнір із шашок провести.
На тому й порішили. Визначились з датою і почали складати оголошення...  І тут Валерій запитує: «А до чого ми приурочимо наш турнір, до якого ювілею чи дати?» Довго не роздумували: до 90 річниці створення Великоолександрівського району.
Запропонували Анатолію Галушку, переможцю сільського чемпіонату з шахів 2013 року, дідусю Валерія, бути суддею турніру.
Зранку юні активісти розклеїли по селу яскраві оголошення. Але ж до суботи ше так далеко, а молодецький запал - це рушійна сила! І ось у юних борозенців виникає нова пропозиція - провести турнір з настільного тенісу.
Наступного дня, у п'ятницю, у фойє Будинку культури гучно лунає молодіжна музика - це директор закладу подбав про створення святкової атмосфери. Проводимо реєстрацію учасників - 20 чоловік бажаючих, формуємо пари і розпочинаємо наш турнір. Активісти слідкують за рахунком (лише встигаю записувати), керують процесом змагань, і трохи більш, якза годину запальних, яскравих тенісних баталій у нас визначаються переможці: серед хлопців 1 місце завоював О.Пашинський, 2 -А.Семенов, 3 - Д.Черненко, серед дівчат 1 посіла І.Пасічник, 2 - К.Семенова, З - В.Пасічник. Оголошуючи результати, тут же гуртом вирішуємо: подібні змагання проводити щомісяця, кожної останньої суботи.
І о дванадцятій годині в приміщенні бібліотеки розпочинаємо шаховий та шашковий товариські турніри. Наші судді - місцеві гросмейстери, аматори- шахісти: голова ветеранської організації Борозенської сільради А.Галушко та ветеран шахового спорту М.Швидун. На відкриття змагань до нас завітав сільський голова Б.Пигида, який привітав юних борозенців, похвалив, високо оцінивши, їхній добровільний почин та побажав успіхів.
Завдяки досвідченим суддям організація юнацького турніру пройшла на високому рівні: було 8 шахістів, 20 шашкістів.. Три години тривала напружена інтелектуальна боротьба. Визначилися переможці. Шахи: 1 місце у Ю.Білявського, 2 - у С.Пушкаря, 3-у К.Семенової; шашки: 1 місце посів Д.Черненко, 2 - С.Рожук, 3 -Є.Волосецький.
Урочисте вітання призерів, вручення офіційних грамот, і ... солодкий стіл від спонсорів для всіх учасників та вболівальників змагань. Щиро дякуємо нашим спонсорам підприємцям О.Марко, Н.Рублюк, В. Березанському, а також палка подяка нашим ветеранам - шахістам А.Галушку та М.Швидуну. Ми з Вами, кожен, зробили по одному кроку назустріч нашим дітям (і це не коштувало нам великих зусиль), підтримавши їхню ідею, їхні наміри, і тим самим допомогли їм змістовно організувати своє дозвілля.

І.Загребельна, завідуюча Борозенською сільською бібліотекою // Жайвір. – 2013. – №13 (06 квіт.). – С.8.

Ліки з глибини тисячоліть

Що повинні знати люди, які хочуть лікуватися травами?
Які хвороби можна лікувати без лікарських препаратів у Фітоцентрі ?
Чи можна реально лікуватися травами, а не хімією і бути здоровим?
Як замовити фітоліки?
На ці та багато інших запитань відповів під час зустрічі з учасницями клубу «Недільна світлиця» Євген Товстуха.
Скайп-зустріч з відомим в Україні лікарем-фітотерапевтом для клубівчанок організували Тетяна Всяких та Лариса Критченко, працівники центральної бібліотеки.

// Жайвір. – 2013. – №9 (09 берез.). – С.8.

"У журналісти я б пішов"

У листопаді минулого року на теренах нашого району стартував обласний проект «ПрофіСтарт: юні обирають професію», ініціатором проведення якого стали районний Центр зайнятості, а партнером в реалізації районна бібліотека для дітей та відділ освіти. Його основа мета - популяризація професій, які користуються попитом на регіональному ринку праці, перш за все - робітничих, та набуття школярами навичок орієнтації у конкретному середовищі. За навчально-тренінговою програмою учасники проекту мали змогу поспілкуватися з представниками деяких професій. Цікавими були зустрічі з місцевим фотографом О.Гузіком (тема «Фотографування»), з начальником Великоолександрівської ДАІ В.Троцаєм, рятувальниками Державної пожежної рятувальної частини - 4 тощо.
Особливо запам'ятався нам, восьмикласникам, тренінг з інтерв'ювання та обробки матеріалу для публікування, котрий для нас провела працівник редакції районної газети «Жайвір» Юлія Марецька.
Юлія Федорівна із задоволення поділилася з учасниками зустрічі тонкощами роботи у написанні статті. Після цього кожен із нас зрозумів: для того, щоб отримати якісний, цікавий матеріал для написання публікації, журналісти повсякчас збирають інформацію з різних джерел, відвідують неординарних людей, бувають у «гарячих місцях», а потім все побачене і почуте друкують на сторінках різних видань.
Ю.Марецька доступно розповіла нам, як правильно взяти інтерв'ю в людей різних професій, а ще провела рольову гру «Інтерв'ю», під час якої ми отримали змогу побувати в ролі відомого артиста, спортсмена, актора, а також самого журналіста.

Є.Тонконог, учень 8-Б класу // Жайвір. – 2013. – №8 (02 берез.). – С.4.

Фотофакт

Майже 850 примірників україномовних друкованих видань отримала Великоолександрівська централізована бібліотечна система з обмінного фонду Херсонської обласної бібліотеки імені О.Гончара за підтримки державної програми «Українська книга». За словами директора ЦБС Ірини Богданівни Кравець, нинішня партія книг є однією із найбільших та найбагатших за тематикою.

// Жайвір. – 2013. – №8 (02 берез.). – С.7.

Ікони бісером

Цими днями на абонементі Центральної районної бібліотеки проходить виставка робіт мешканки райцентру Анни Волосюк (на фото). Серед чисельних вишитих картин найбільшу увагу привертають ікони, оздоблені бісером. За словами майстрині, любов до такого виду рукоділля їй з дитинства прищеплювали бабусі, котрі гладдю розшивали рушники, наволочки тощо. Сама ж умілиця захопилася вишиванням роки три тому, їй настільки сподобався сам процес створення картин нитками та бісером, що на сьогодні вона вже й не уявляє свого життя без такого захоплюючого хобі.

// Жайвір. – 2013. – №8 (02 берез.). – С.7.

Станьте читачем №1

Майже     сім     років Новопавлівській бібліотеці працює    клуб    «Недільна світлиця», який відвідує в середньому десять найактивніших читачів села. За цей час на засіданнях клубу розглянули близько півсотні найрізноманітніших тем: маловідоме про людей знаменитих, «смачні» дні, були віртуальні подорожі до природних чудес України, розглядали проблеми екології, традиції, окремі свята. Та на цьому не вичерпався пізнавальний перелік тем, які хотілося б донести до читачів сільської бібліотеки і, зокрема, активістів «Недільної світлиці». Тож запрошую до нашого клубу тих односельчан, хто знає про функціонування бібліотеки, але ніяк не наважиться завітати до неї. Можливо, саме ви станете читачем №1, ... а ми постараємось задовольнити ваші читацькі інтереси.

О.Зима, завідуюча Новопавлівською бібліртекою-філією // Жайвір. – 2013. – №7 (23 лют.). – С.8.

Мистецтво від душі

Минулої пэятниці клуб "Надвечір'я" спільно із районною бібліотекоюпровели зустріч з Іриною Деркач, яка розповіла про плетіння крючком.
На комп'ютері були представлені  роботи ірландських в'язальниць, звідки за легендою розпочалась ця дивовижно прекрасна творчість. Також була представлена виставка робіт Ірини Деркач і Тамари Макарівни Полянської (на фото). Тамара Макарівна ще в дитинстві взяла гачок у руки, в'язали її мама, і бабуся. Як говорить сама майстриня, це дивовижно тонка робота, що йде від душі і з любов'ю.

Є.Гартвіг, керівник клубу «Надвечір'я» // Жайвір. – 2013. – №6 (16 лют.). – С.7.

"Замов письменника"

Саме так назвали свій проект працівники Великоолександрівської центральної бібліотеки, що спрямований на підтримку читання юнацтва та просування читання в молодіжне середовище, привернення уваги до сучасного     українського літературного процесу. Так у райках проекту бібліотекарі мають на меті познайомити молодіжну аудиторію з яскравими представниками сучасної української літератури, як з метрами, так і з новим поколінням письменників та поетів.
Свою роботу працівники бібліотеки розпочали з моніторингу читацьких смаків та обізнаності юнаків і дівчат із творчістю представників сучасного українського слова. Познайомитися ближче з палітрою митців пера молоді допомагає книжкова виставка «Будь сучасним! Читай українське!», вебліографічний список «Рейтинг українських сучасних письменників» та різноманітні масові заходи.
Головною родзинкою проекту є зустріч великоолександрівської молоді з письменником за допомогою скайпу або у форматі «Наживо». Партнерами в реалізації цих зустрічей стало громадське об'єднання «Книжковий простір», столична книгарня «Є» та ін.
Перше спілкування юних абонентів бібліотеки відбулася з письменником Антоном Санченком, про яку вже розповідалося на сторінках «Жайвора».
А от зовсім нещодавно в стінах читального залу районної бібліотеки відбулася ще одна зустріч із майстром прозового слова і журналістом Андрієм Кокотюхою. Під час спілкування в режимі Sкуре школярів найбільше цікавило творче життя Андрія, а саме: чому письменник почав писати свої історії. Головним поштовхом до творчості, розповів А.Кокотюха, стало бажання писати книжки, які у нас завжди були в дефіциті. А от головними стимулами творчої праці є призовий фонд Міжнародного конкурсу романів, кіносценаріїв, п'єс та творів для дітей «Коронація слова», гонорар, прописаний у контракті з видавцем або виробником кіно, прочитана хороша книга і переглянутий, гарний кінофільм - є бажання творити таке в Україні, на українському матеріалі тощо.
Під час розмови вдалося також дізнатися, що твори А.Кокотюхи - переважно містичні детективи та трилери. Його літературні герої - це виписані до найменших дрібниць «живі» персонажі. Дехто із літературних критиків
навіть закидає Андрієві, що він пише «під кіно», бо здається, що окремі сцени максимально наближені до сценарію кінофільму. Та в цьому немає нічого дивного, адже, як зауважив письменник, останнім часом він тісно співпрацює з представниками кіноіндустрії над питанням екранізації своїх творів.
Про власні перемоги автор багатьох видань розповідав нашим читачам з великим захопленням. Він неодноразово був переможцем і дипломантом літературного конкурсу «Коронація слова»: 2005 р.- перша премія за роман «Темна вода», друга- за роман «Зоопарк або діти до 16»; 2007 р. - третя премія за кіносценарій «Язиката Хвеська»; 2008 р. - диплом за кіносценарій «Шевченко Катерина XX» тощо.
Загалом розмова з видатною українською особистістю видалася досить цікавою та змістовною. Нашій молоді нині дуже не вистачає героїв для наслідування, прикладів цілеспрямованості і досягнення життєвої мети. А вони ближче, ніж ми думаємо, варто лише відкрити сучасну українську книжку.

О.Буйненко // Жайвір. – 2013. – №1 (12 січ.). – С.5.

Дороги, які ми вибираємо

Мода на професії так само, як і будь-яка мода, - мінлива та непередбачувана. Та оскільки для оволодіння професією потрібно від 5 до 8 років, ніколи не можна знати напевно, чи будеш ти затребуваним фахівцем, а чи твої послуги вже будуть ні до чого, а чи не доведеться боротися за робоче місце з багатьма конкурентами. Та завжди можна підібрати професію на свій смак і все життя робити те, що тобі подобається. Не існує чіткого рецепту, але є декілька кроків, які слід здійснити при виборі професії.
З першими кроками вибору ознайомились старшокласники Трифонівської загальноосвітньої школи. Поруч зі своїми порадами та цікавим діалогом крокували з ними працівник районного центру зайнятості О.Торлак та працівники бібліотеки О.Голівець (Великоолександрівська ЦДБ) і Т.Безродня (Трифонівська сільська бібліотека).
«Професії всякі потрібні, професії всякі важливі», - зробили висновок, ознайомившись з буклетами та літературою з книжкової виставки «Формуємо впевненість у собі». Учні отримали корисні поради - частіше спілкуватися з дорослими, запитувати їх про професійну діяльність, вчасно оцінити свої можливості: здібності, вміння, стан здоров'я, потрібні для обраної професії, слід врахувати попит на цю професію на ринку праці регіону і можливість працевлаштування за обраною професією.

Т.Безродня, завідуюча сільською бібліотекою // Жайвір. – 2013. – №1 (12 січ.). – С.8.

Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930